My life without bitcoin

Eile koitis siis see paljude poolt kaua oodatud päev, kui bitcoin ületas korraks oma eelmise all time high. Mis mul sellest? Ei olegi midagi, sest bitcoini mul kahjuks ei ole. Aga on sobiv moment nostalgialainel surfamiseks.

Minu teadvusse jõudis BTC millalgi 2013. aastal ja samal hilissuvel ostsin enda esimesed coinid. Hind oli siis 100 euro kandis ‒ minu mäletamist mööda sai 700 euro eest 7 bitcoini.

Ei läinud paari kuudki, kui BTC võttis jälle korraliku tõusukurvi. Jälle sellepärast, et alles samal kevadel oli üks “buum” juba olnud. Muidugi müüsin ma oma 100 taalaga ostetud coinid 200-300 vahel maha. Hind keris aga muidu edasi, minul tekkis hirmus FOMO ja hakkasin neid kalli raha eest tagasi ostma 🙂

Kes mäletab, siis lühikese ajaga jõudis hind ca 1200 dollarini, enne kui see murdlainena tagasi rullus. Mäletan, et kui see oli langenud tagasi 700 eurole, kasutasin “soodsat” võimalust veel mingi hulk eurosid laiaks lüüa, sest usk, et tegu on ajutise pullbackiga, oli suur.

Me too was Goxxed

Ainult et oodatud tõusu ei tulnud ja krüptomaailma tabas hoopis valus šokk ‒ põhja läks maailma suurim exchange Mt Gox, millele järgnes krüptomaastikul aastatepikkune tuumatalv. Jõudsin küll oma vähesed coinid Goxist enne välja kantida, kinni jäi ainult paarisajaeurone pending väljamakse pangakontole. Tagantjärele tarkusega samas oleks võibolla võinud mõni coin kinni jääda 🙂 Pankrotiveskid jahvatavad siiani, muist coine saadi kätte ning võlausaldajail head šansid midagi ühel hetkel tagasi saada. Vaadates, kuhu BTC hind vahepeal jõudnud on, ei pruugi see üldse halb diil olla.

Nii et kokkuvõttes väljusin esimesest oma nahal kogetud boom-and-bust tsüklist vaesemana, aga see-eest otsusekindlana järgmisest buumist kasu lõigata. Ja õnneks oli mul piisavalt meelekindlust järgnevate aastate jooksul vaikselt bitimünti juurde soetada ja hoida. Viimase ostu tegin 2016/17 aastavahetusel, kui hind jõudis 1000 euroni.

The rise and rise of bitcoin

2017 saabus kauaoodatud cashout time. Krüpto oli jälle seksikas ja terve aasta vaikselt kerinud tõus võttis aasta lõpus hokikepi kuju. Taas buum ja eufooria. +10% päevas, yolo ja to the moon. 7000 euro kandis hakkas minu käsi värisema ja hakkasin müüma. Kui hind lõpuks 10 000 dollarit ületas, müüsin viimased coinid. Kümme tuhat dollarit oli see maagiline hinnapiir, mida oli aastaid oodatud, ja hirm, et pidu võib kohe-kohe läbi saada, oli nii suur, et minu närv lihtsalt ei pidanud vastu.

Teatavasti pidu muidugi otsa ei saanud, vaid järgmise kahe nädalaga hind hoopiski kahekordistus, tõestamaks minu imelist investeerimisoskust, õigemini oskamatust 🙂 All time high jäi kuhugi 19 600 dollari kanti. Aga isegi minu reward oli igati piisav kompensatsioon nelja-aastase hodlimise eest ja on tänaseni jäänud minu kõige edukamaks investeeringuks.

From hero to zero

Fast-forward to 2020. Muidugi oli mul plaanis ka 2017. aasta buumile järgnenud languse järel ühel hetkel uuesti bitcoini soetada. Ainult et… seda hetke ei tulnudki. Ei tulnud sellist karuturgu, nagu mina oma vaimusilmas ette olin kujutanud ega tunnet, et nüüd on piisavalt ängi ja verd tänavatel. Ja korraga olimegi 2020. aasta sügises, kus hind tundus juba liiga kallis.

Tõtt-öelda oli üks asi, mis mind uuesti sisse hüppamast takistas, ka ebamugavus Tetheri suhtes. Ja see pole siiani lahendust saanud. Tether on nn stable coin, mis peaks olema 1:1 seotud USA dollariga ja mida tänaseks on prinditud 20 miljardi dollari väärtuses. Suure tõenäosusega selles mahus siiski katet ei ole, Tetheril ja Bitfinexi exchange’il on juba aastaid New Yorgis pooleli kohtuprotsess ja kogu see värk on väga shady ning ka põhjus, mis ei luba mul täna oma viimaseid tugrikuid turule lükata ja all-in minna.

Kahtlemata on see hirm ja tegevusetus mulle tänaseks väga kalliks maksma läinud. Ja võib väga vabalt palju kallimaks minna ja tähendada the mother-of-all-boom-ist ilma jäämist. Nii et palju õnne neile, kes täna BTC-d omavad 🙂 Minul jääb üle vaid loota, et Tether siiski õhku lendab ja tekib veel võimalus “odavale” bitcoinile küüned taha saada. Redditi foorumist tsiteerides: “Nevertheless very interesting to observe, how this thing will play out.”

2 thoughts on “My life without bitcoin

  1. Sellises situatsioonis oleks vast köige parem olnud osta ja unusta ära:D
    Praegu vaadates paistab 20k piir kallis küll, kuid kas seda sama ei arvanud siis kui BTC ületas 1300 2013.aastal?
    Osta ja hoia. Pikas faasis on trend jätkusuutlikult ülesse:)

    1. Nõus, et kui uskuda, et tulevikus on bitcoin rohkem väärt, tasub ka praegu osta. Eks ma loodan järgmine aasta seda teha.

      Lihtsalt psühholoogiliselt on raske osta kallimalt, kui oled müünud, ja teiseks on 0,01 vähem ägedam kui nt 10 tk. Splitti oleks hädasti vaja 🙂

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga