Kas 2020 oli halb või hea aasta?

Aasta viimased kolm kuud eraldi kokkuvõtet ei väärinud, kuna midagi märkimisväärset raharindel ei toimunud. Märkisin paarisaja euro eest Saunumit (ei flippinud, +142% IPOst), tegin väikse makse märtsis avatud III sambasse (+16% konto avamisest) ja iganädalaselt kosus kasvukonto. Üldiselt läks aga iga vaba sent kõrvale selleks, et uuel aastal liituda eestlaste lemmikspordiala harrastajate ehk kinnisvarainvestoritega.

Kokkuvõttes võib aga 2020. aasta minu kui investori jaoks ajalukku kirjutada feilimise aastana. Sellal kui nutikamad lennufirmade ja seksikate SPACidega raha kokku kühveldasid, ei mõistnud mina teha muud kui Teslat shortida. (Jah, on küll piinlik.) Ega eriti lohuta et mõni staarinvestorgi sama ämbrit kolistas.

Shortisin ma TSLA-t 400-500 kandis ja viimane osa läks kinni 900+. Eks see tagantjärele tundub ju erakordselt rumal, eriti, kuna tõusu esimese osa tegin longina kaasa. Aga ma arvan, et selles konks oligi. Aktsiat mõni aasta jälginuna olin liigselt ankurdatud varasematesse hinnatasemetesse (sama viga tegi vist nii mõnigi LHV foorumi Tesla-spets). Ja teisalt üritasin hakata tagasi tegema liiga varast pika positsiooni sulgemist. Õppetund oli igatahes priceless (vnoh tegelt suht pricy) ja kui suudaks selle tagajärjel tulevikus päriselt targemini käituda, siis võiks kooliraha pikas plaanis ehk isegi asja ette läinuks lugeda.

Aga. Isegi ootamatult edukaks kujunes aasta töises plaanis. Jah, kevad tõmbas mu ettevõtmistel hinge kinni, aga suvest alates läks kõik tõusvas joones. Ma olen üks neist inimestest, kes oma mugavustsoonist muidu väga välja ei kipu, aga koroona oli hoop tagumikku, mis sundis muutusi tegema. Ja kokkuvõttes kadusid madalama lisandväärtusega tegevused ja asemele tulid uued ja tulusamad. Nii et kokkuvõttes tunnen end täna kindlamalt kui aasta eest.

Muide, kui tihti räägitakse, kuidas investeerimine annab sõltumatuse tööst saadud sissetulekust, siis mulle tundub, et sama tõde kehtib ka vastupidi. Teadmine, et keegi on nõus sinu teadmiste või oskuste eest endiselt raha maksma, lubab investeeringuid hoopis rahulikuma pilguga jälgida.

Ja kuigi jäin ilma kevadel alguse saanud bull runist, siis kummalisel kombel ei ole börsidel ja investorite seas valitsev eufooria minus FOMO tekitanud. Pigem vastupidi, on tekkinud mingi kummaline konservatiivne vastureaktsioon, mistõttu tahaks Tallinki ja Ekspress Gruppi kokku ostma hakata:) Okei, seda ma päris tegema ei hakka, aga Tallinna börs tundub ahvatlevam kui kunagi varem küll.

Ega ma oskagi sellele päriselt põhjendust leida. Asi pole selles, nagu ma arvaks, et kohe tuleb suur krahh. Küllap tuleb seegi, aga ilmselt läheb enne veel aastaid. Võibolla olengi lihtsalt hinges veidi vastuvoolu ujuja? Või siis on selles killuke pettumust, et wait, 10x return peaks olema ikkagi tasu aastaid kannatlikult kätel istumise eest, mitte paarinädalase metsiku spekuleerimise eest 🙂

Nii et minu uue aasta, ei, isegi uue kümnendi lubadus (teate ikka eks, et tehniliselt algas uus kümnend nüüd, kuna 0-aastat kalendris pole) on spekuleerimine maha jätta ja hakata vastutustundlikuks pikaajaliseks investoriks, kes ainult ostab ja kunagi ei müü. Või äärmisel juhub müüb, kui näeb paremat investeeringut. Eks me näe, mismoodi see välja kukub. Peaasi, et Teslat ei shordi.

Teslat shortida? Miks mitte

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga